Contributor

Hector Timerman

Minister of Foreign Affairs of Argentina; Fmr. Ambassador to the U.S.; Co-founder, America's Watch

The President of the Republic of Argentina Cristina Fernandez de Kirchner appointed Ambassador Héctor M. Timerman as Minister of Foreign Relations in June 2010.

Prior to his appointment he served as Ambassador of the Republic of Argentina to the United States of America from December 2007 until June 2010.

Ambassador Timerman has also served as the G-20 Sherpa for Argentina Since November 2008.

He was Consul General of the Republic of Argentina in New York from July 2004 until December 2007.

His affiliations with international institutions include: Co-Founder and Board Member of Human Rights Watch in New York (1981-1989); Director of the Fund for Free Expression in London (1983-1989); Member of the Board of Directors of the Asamblea Permanente por los Derechos Humanos (Permanent Assembly for Human Rights) in Buenos Aires (2002-2004); and President of the Board of Directors of the International Coalition of Historic Site Museums of Conscience.

He earned a Master's degree in International Affairs from Columbia University, New York, NY, in 1981.

Got a tip?

Do you have info to share with HuffPost reporters? Here’s how.