The 75th Emmy Awards: The Complete Winners List

Monday's awards were a lively tribute to television, old and new.
LOADINGERROR LOADING

The 75th Emmy Awards were a real tribute to the television world.

After the delay of the 2023 awards show, stars were eager to celebrate last season’s best shows when the Emmys rolled out the red carpet at LA’s Peacock Theater on Monday.

Anthony Anderson took on hosting duties while the presenter roster was packed with stars new and old.

Viewers got to see several reunions, as cast members from “The Sopranos,” “Martin,” “Cheers,” “Grey’s Anatomy” and “Ally McBeal” teamed up to hand out trophies.

HBO’s “Succession” and FX’s “The Bear” ended up in a tie for the evening’s biggest winner, with six trophies apiece. (“The Bear’s” big night did leave some wondering if the show was really meant to compete in the comedy categories, however.)

Netflix’s “Beef” dominated the limited or anthology series awards, taking home five trophies, including the top Outstanding Limited or Anthology Series honor.

Take a look at the complete list of this year’s Emmy winners and nominees below.

Anthony Anderson was a crowd-pleaser at the 75th Emmy Awards on Monday.
Anthony Anderson was a crowd-pleaser at the 75th Emmy Awards on Monday.
Monica Schipper via Getty Images

Outstanding Drama Series

“Andor”

“Better Call Saul”

“The Crown”

“House of the Dragon”

“The Last of Us”

“Succession” ― WINNER

“The White Lotus”

“Yellowjackets”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Jeff Bridges, “The Old Man”

Brian Cox, “Succession”

Kieran Culkin, “Succession” ― WINNER

Bob Odenkirk, “Better Call Saul”

Pedro Pascal, “The Last of Us”

Jeremy Strong, “Succession”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Sharon Horgan, “Bad Sisters”

Melanie Lynskey, “Yellowjackets”

Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Bella Ramsey, “The Last of Us”

Keri Russell, “The Diplomat”

Sarah Snook, “Succession” ― WINNER

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

F. Murray Abraham, “The White Lotus”

Nicholas Braun, “Succession”

Michael Imperioli, “The White Lotus”

Theo James, “The White Lotus”

Matthew Macfadyen, “Succession” ― WINNER

Alan Ruck, “Succession”

Will Sharpe, “The White Lotus”

Alexander Skarsgård, “Succession”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Jennifer Coolidge, “The White Lotus” ― WINNER

Elizabeth Debicki, “The Crown”

Meghann Fahy, “The White Lotus”

Sabrina Impacciatore, “The White Lotus”

Aubrey Plaza, “The White Lotus”

Rhea Seehorn, “Better Call Saul”

J. Smith-Cameron, “Succession”

Simona Tabasco, “The White Lotus”

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Murray Bartlett, “The Last of Us”

James Cromwell, “Succession”

Lamar Johnson, “The Last of Us”

Arian Moayed, “Succession”

Nick Offerman, “The Last of Us” ― WINNER

Keivonn Montreal Woodard, “The Last of Us”

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Hiam Abbass, “Succession”

Cherry Jones, “Succession”

Melanie Lynskey, “The Last of Us”

Storm Reid, “The Last of Us” ― WINNER

Anna Torv, “The Last of Us”

Harriet Walter, “Succession”

Writing for a Drama Series

Jesse Armstrong,Succession” (“Connor’s Wedding”) ― WINNER

Beau Willimon, “Andor” (“One Way Out”)

Gordon Smith, “Better Call Saul” (“Point and Shoot”)

Peter Gould, “Better Call Saul” (“Saul Gone”)

Sharon Horgan, Dave Finkel, and Brett Baer, “Bad Sisters” (“The Prick”)

Craig Mazin, “The Last of Us” (“Long, Long Time”)

Mike White, “The White Lotus” (“Arrivederci”)

Directing for a Drama Series

Mark Mylod,Succession(“Connor’s Wedding”) ― WINNER

Benjamin Caron, “Andor”
(“Rix Road”)

Peter Hoar, “The Last of Us” (“Long, Long Time”)

Andrij Parekh, “Succession” (“America Decides”)

Lorene Scafaria, “Succession” (“Living+”)

Dearbhla Walsh, “Bad Sisters” (“The Prick”)

Mike White, “The White Lotus” (“Arrivederci”)

Outstanding Comedy Series

“Abbott Elementary”

“Barry”

“The Bear” ― WINNER

“Jury Duty”

“The Marvelous Mrs. Maisel”

“Only Murders in the Building”

“Ted Lasso”

“Wednesday”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Bill Hader, “Barry”

Jason Segel, “Shrinking”

Martin Short, “Only Murders in the Building”

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Jeremy Allen White, “The Bear” ― WINNER

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Christina Applegate, “Dead to Me”

Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Quinta Brunson, “Abbott Elementary” ― WINNER

Natasha Lyonne, “Poker Face”

Jenna Ortega, “Wednesday”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Anthony Carrigan, “Barry”

Phil Dunster, Ted Lasso”

Brett Goldstein, “Ted Lasso”

James Marsden, “Jury Duty”

Ebon Moss-Bachrach, “The Bear” ― WINNER

Tyler James Williams, “Abbott Elementary”

Henry Winkler, “Barry”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Ayo Edebiri, “The Bear” ― WINNER

Janelle James, “Abbott Elementary”

Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary”

Juno Temple, “Ted Lasso”

Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Jessica Williams, “Shrinking”

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

Jon Bernthal, “The Bear”

Luke Kirby, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Nathan Lane, “Only Murders in the Building”

Pedro Pascal, “Saturday Night Live

Oliver Platt, “The Bear”

Sam Richardson, “Ted Lasso” ― WINNER

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

Becky Ann Baker, “Ted Lasso”

Quinta Brunson, “Saturday Night Live”

Taraji P. Henson, “Abbott Elementary”

Judith Light, “Poker Face” ― WINNER

Sarah Niles, “Ted Lasso”

Harriet Walter, “Ted Lasso”

Writing for a Comedy Series

Christopher Storer,The Bear” (“System”) ― WINNER

Bill Hader, “Barry” (“wow”)

John Hoffman, Matteo Borghese & Rob Turbovsky, “Only Murders in the Building” (“I Know Who Did It”)

Brendan Hunt, Joe Kelly & Jason Sudeikis, “Ted Lasso” (“So Long, Farewell”)

Mekki Leeper, “Jury Duty” (“Ineffective Assistance”)

Chris Kelly and Sarah Schneider, “The Other Two” (“Cary & Brooke Go to an AIDS Play”)

Directing for a Comedy Series

Christopher Storer,The Bear” (“Review”) ― WINNER

Tim Burton, “Wednesday” (“Wednesday’s Child Is Full of Woe”)

Bill Hader, “Barry” (“wow”)

Declan Lowney, “Ted Lasso” (“So Long, Farewell”)

Amy Sherman-Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel” (“Four Minutes”)

Mary Lou Belli, “The Ms. Pat Show” (“Don’t Touch My Hair”)

Outstanding Limited or Anthology Series

“Beef” ― WINNER

“Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

“Daisy Jones & The Six”

“Fleishman Is in Trouble”

“Obi-Wan Kenobi”

Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

Taron Egerton, “Black Bird”

Kumail Nanjiani, “Welcome to Chippendale’s”

Evan Peters, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Daniel Radcliffe, “Weird: The Al Yankovic Story”

Michael Shannon, “George and Tammy”

Steven Yeun, “Beef” ― WINNER

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

Lizzy Caplan, Fleishman Is in Trouble”

Jessica Chastain, “George & Tammy”

Dominique Fishback, “Swarm”

Kathryn Hahn, “Tiny Beautiful Things”

Riley Keough, “Daisy Jones & The Six”

Ali Wong, “Beef” ― WINNER

Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

Murray Bartlett, “Welcome to Chippendales”

Paul Walter Hauser, “Black Bird” ― WINNER

Richard Jenkins, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Joseph Lee, “Beef”

Ray Liotta, “Black Bird”

Young Mazino, “Beef”

Jesse Plemons, “Love and Death”

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

Annaleigh Ashford, “Welcome to Chippendale’s”

Maria Bello, “Beef”

Claire Danes, “Fleishman Is in Trouble”

Juliette Lewis, “Welcome to Chippendale’s”

Camila Morrone, “Daisy Jones and the Six”

Niecy Nash-Betts, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story” ― WINNER

Merritt Wever, “Tiny Beautiful Things”

Writing for a Limited Series

Lee Sung Jin,Beef” (“The Birds Don’t Sing, They Screech in Pain”) ― WINNER

Joel Kim Booster, “Fire Island”

Taffy Brodesser-Akner, “Fleishman is in Trouble” (“Me-Time”)

Patrick Aison and Dan Trachtenberg, “Prey”

Janine Nabers and Donald Glover, “Swarm” (“Stung”)

Eric Appel and “Weird Al” Yankovic, “Weird: The Al Yankovic Story”

Directing for a Limited Series

Lee Sung Jin,Beef” (“Figures of Light”) ― WINNER

Paris Barclay, “Dahmer—Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (“Silenced”)

Carl Franklin, “Dahmer—Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (“Bad Meat”)

Dan Trachtenberg, “Prey”

Valerie Faris and Jonathan Dayton, “Fleishman Is in Trouble” (“Me-Time”)

Jake Schreier, “Beef” (“The Great Fabricator”)

Outstanding Variety Talk Series

“The Daily Show With Trevor Noah” ― WINNER

“Jimmy Kimmel Live!”

“Late Night With Seth Meyers”

“The Late Show With Stephen Colbert”

“The Problem With Jon Stewart”

Outstanding Scripted Variety Series

“A Black Lady Sketch Show”

“Last Week Tonight With John Oliver” ― WINNER

“Saturday Night Live”

Outstanding Variety Special (Live)

“The Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show Starring Rihanna”

“Chris Rock: Selective Outrage”

“Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium” ― WINNER

“The Oscars”

“75th Annual Tony Awards”

Outstanding Competition Program

“The Amazing Race”

“RuPaul’s Drag Race” ― WINNER

“Survivor”

“Top Chef”

“The Voice”

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness, “Queer Eye”

Nicole Byer, “Nailed It!”

Padma Lakshmi, “Top Chef”

Amy Poehler & Maya Rudolph, “Baking It”

RuPaul, “RuPaul’s Drag Race” ― WINNER

Popular in the Community

Close

What's Hot